Felelős állattartás

1. Felelősség: Csak akkor vegyünk magunkhoz házi kedvencet, ha pontosan átgondoltuk az ezzel kapcsolatos felelősséget, kötelezettségeket, ha úgy tetszik, terheket is. Aki felelősen
gondolkodik, csak olyan állatot választ maga mellé, amelynek meg tudja teremteni a
megfelelő életfeltételeket. Legyünk tehát tudatában annak, hogy egy életre választunk. Az ő
életére.

2. Szeretet: Ez a szeretet azonban legyen kölcsönös: nyújtsunk legalább ugyanannyit belőle
kedvencünknek, mint amennyit tőle elvárunk és kapunk. Sohase töltsük ki mérgünket,
rosszkedvünket rajta, nem tehet semmiről, nem is érti, hogy miért viselkedünk így.
 
3. Táplálás: Egyetlen gyógyszer sem képes oly sok betegséget megelőzni, mint a helyes
összetételű, kiegyensúlyozott táplálék. Tartsuk tehát be kedvenceinknél is a táplálási
szabályokat és követelményeket. A fajtájuknak legmegfelelőbb eledelt
adjuk nekik. Vizes táluk sem száradhat ki, a szomjúságtól az állat ugyanúgy szenved, mint
gazdája.
 
4. Mozgásigény: Az egyes fajták mozgásigénye eltérő, de függ az adott állat életkorától is. A
lakásban tartott kedvelt kisállatoknak (hörcsög, madár, hal, hüllő) is van mozgásigényük. Ezt
szem előtt tartva mindig az állatok számának és méretének megfelelő méretű elhelyezést
alakítsunk ki!
 
5. Egészség: Óvnunk kell kedvenceinket a fajtájukra veszélyes bajoktól. Ezért minden kötelező és ajánlott oltást időben adassunk be, s gondoljunk arra is, hogy akkor is lehet valami bajuk, ha nem panaszkodnak. Ezért évente legalább egyszer ellenőriztessük kedvencünk egészségét az állatorvossal. Nem szabad megfeledkezünk a rendszeres féregtelenítésről sem.
 
6. Utódok: A legjobb megoldás, ha ivartalaníttatjuk őket. Csak akkor fedeztessük kedvencünket, ha tenyésztési céljaink vannak.
 
7. Környezet: A felelős állattartásnak az a lényege, hogy társállat és gazdája úgy tudjanak
harmonikusan együtt élni, hogy ebben a kapcsolatban ember és állat is jól érezze magát, s
mindez összhangban legyen környezetükkel. Legyünk tehát mindig tekintettel környezetünkre.

Magyarországon az állattartási kultúra, jócskán elmarad a nyugat-európai, amerikai normáktól, de minden állatvédő abban reménykedik, és azért küzd, hogy egyszer a mi kis országunkban is eljussunk legalább ezekhez az országokhoz közeli szintre. Ennek az alapja csakis a felelősségteljes gondolkodásmód kialakulása és elterjedése lehet.

Egy felelős gazda, mielőtt magához venne egy állatot, jól átgondolja döntését, utána olvas a választott faj ill. fajta szükségleteinek, hogy milyen környezetre/élettérre, mennyi mozgásra, milyen ellátásra, táplálásra stb. van szüksége. Egy ÉLETRE választunk, nem csak 1-2 évre, hónapra.

Ezekre az állatokra úgy kell gondolni, mint a családtagjainkra, barátainkra. Szeretetre, gondoskodásra és törődésre van szükségük. A kutyáknak, a legfontosabb a gazdi közelsége és mellette érzik a legjobban magukat. Így attól nem lesz boldog egyikőjük sem, ha az egész életét egy kertben, egyedül kell leélnie. A legoptimálisabb nekik, ha a házban/Lakásban együtt élhetnek a családjukkal, nagyokat sétálnak, kirándulnak, foglalkoznak és játszanak velük. A normális ember-állat kapcsolatnak a szereteten kell alapulnia, mint minden jó kapcsolatnak.

Az állat NEM ESZKÖZ ! Hanem egy érző, szociális lény!

A kutya magától nem lesz jól nevelt és szófogadó. Ha nincs ezen a téren tapasztalatunk, mindenképpen szánjunk rá időt és olvassunk el néhány szakkönyvet, illetve kérjük szakképzett kutyakiképző tanácsát. A kutyasuli is egy remek közös program, amit a gazdik és a kutyák is egyaránt élveznek és más kutyabolond emberekkel is megismerkedhetünk. Ne várjuk el a kutyánktól, hogy Rex felügyelő legyen, ha nem szánunk rá elég időt és energiát. (ez napi szintű, rendszeres foglalkozást jelent)

A kutyasétáltatás, nem csak azért fontos, hogy kedvencünk elvégezhesse a dolgát, hanem főleg azért, hogy kimozoghassa magát, találkozzon más kutyákkal, új szagokkal, ingerekkel, élménydús eseményekkel. Ezért a kertes házban tartott kutyáknak is ugyanolyan szüksége van a rendszeres sétákra, mint lakásban tartott társainak. Képzeljék, csak el milyen lenne, ha egész életüket, ugyanazon a X négyzetméteren kéne tölteniük. (szerintem sokan rövid időn belül megbolondulnának..) Ezért is van, hogy nagyon sok kertes házban tartott kutya, kiszökik, rongálja a kertet, vagy esetleg depressziós lesz stb …A kutyák igénylik a foglalkozást, a közös programokat. Imádnak részt venni a közös programokon, együtt a családdal.

Fontos az IVARTALANÍTÁS! Minden évben több ezer olyan kutyus/cica jön a világra, ami vagy az utcán, vagy a gyepmesteri telepeken végzi,és az állatvédők már jelenlegi kóbor állatokat sem tudják hova elhelyezni. Kb 1-2 millió kóbor állat van az országban és kb 4-5000 férőhely a menhelyeken. Nincs annyi potenciális gazdajelölt amennyi állat megszületik évről évre. A menhelyek tehetetlenek és már számos esetben nem tudnak segíteni, mert a kapacitásuk, tartalékaik végesek! És teszik ezt minden fillér nélkül, csupán az állatok szeretete miatt. A felelős gazdák, akik nem tenyésztők (és itt nem a szaporítókról beszélek, sajnos belőlük van a több!!!) ivartalaníttassák kedvencüket, így megelőzhetőek az esetleges balesetek. Ez egyszeri költség, ami utána többszörösen megtérül. Nem beszélve arról, hogy az ivartalanítással számos súlyos betegséget is meg lehet előzni (daganat, méhgyulladás stb.)! Jól ismert tény az is, hogy az ivartalanított állatok tovább élnek, nyugodtabbak és kiegyensúlyozottabbak. Óriási tévhit az is, hogy a szuka kutyáknak minimum egyszer elleniük kell!!! Nem kell. Hatalmas felelőtlenség, ha egy gazda hagyja az állatát indokolatlanul leelleni.

Természetesen nem az elkötelezett tenyésztőkről beszélek, akik egy adott fajta szerelmesei és alaposon, átgondoltan tevékenykednek, a minőségre törekedve. A jelenleg kilátástalan helyzet kialakulásáért nagyban felelősek: - a szaporítók: akik megélhetés céljából, agyba-főbe elletik szuka kutyájukat, össze-vissza pároztatva, csak a mennyiség a lényeg. Nem törődnek azzal sem, hogy utána hova kerül a kölyök, ha nem tudják eladni a kölyköket, a felesleges egyedektől megszabadulnak (nem törődve semmivel). Általában az állatok nincsenek oltva, az állatokat förtelmes helyen tartják, mint egy futószalagszerűen működtetve telepeket.

(Forrás: www.bloki.hu)